تماس با ما ۷۷۷۰۶۰۶۵ | ۷۷۷۰۵۵۳۵ - ۰۲۱ register-icon ثبت نام کنید job-icon فرصت شغلی

اطلاعات عمومی

اولین مدرسه موسیقی ایران ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
اولین مدرسه موسیقی ایران در سال ۱۲۹۳ هجری شمسی برای تدریس موزیک نظام و تحت نظارت معارف وقت گشایش یافت. در سال ۱۳۰۷ با انتصاب علینقی وزیری به سمت رئیس مدرسه ضمن تدوین برنامه ی جدید، تحولی در سبک و سیاق تدریس موسیقی در قالب دوره پنج ساله پدید آمد. با سعی و تلاش ایشان در سال ۱۳۱۰ دوره ی عالی به این مدرسه اضافه شد و در سال ۱۳۱۲ به هنرستان موسیقی تغییر نام داد.
 
با پیگیری، تلاش بدون وقفه و پشتکار (روح ا... خالقی - رئیس انجمن موسیقی ملی وقت) هنرستان موسیقی ملی در سال ۱۳۲۸ به منظور تدریس موسیقی ایرانی و با ریاست ایشان تاسیس شد. دوره ی هنرستان هفت سال و شرط ورود، داشتن استعداد موسیقی و کارنامه قبولی سال چهارم ابتدایی بود. در سال ۱۳۲۹ با تاسیس اداره کل هنرهای زیبا، هنرستان موسیقی ملی زیرنظر و تحت حمایت آن اداره قرار گرفت. در سال ۱۳۲۸ (مهدی مفتاح) به ریاست هنرستان برگزیده شد و با تصویب اساسنامه ی جدید در شورای عالی فرهنگ وقت، نام هنرستان موسیقی ملی به هنرستان عالی موسیقی ملی تغییر یافت. در دوره ی ابتدایی هنرستان علاوه بر تدریس برنامه ی دبستان های دولتی یک دوره سلفژ، تئوری های مقدماتیو یک ساز انتخابی تعلیم داده می شد. در دوره ی اول متوسطه به جز تدریس کامل برنامه سایر دبیرستانها، سلفژ، دیکته موسیقی، ساز، وزن شناسی، و سرود نیز آموزش داده می شد.
 
در سال دوم و سوم متوسطه کلیه ی دروس فنی و اختصاصی تدریس می شد و از دروس عمومی تنها ادبیات فارسی، شعرشناسی و زبان خارجی به هنرجویان آموخته می شد.
 
در سال ۱۳۴۱ (حسین دهلوی) به ریاست هنرستان منصوب شد و با تاسیس وزارت فرهنگ و هنر در سال ۱۳۴۳ برای گسترش و پیشرفت هنرستان شرایط مناسب تر و امکانات بهتری فراهم شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۱ اساسنامه ی جدیدی برای هنرستان های موسیقی تنظیم و با تفکیک هنرستان های موسیقی دختران و پسران فعالیت آنها در دو مقطع راهنمایی و متوسطه (دوره ۷ ساله) از سر گرفته شد. در سال ۱۳۷۱ با تغییر نظام آموزشی چهارساله به سه ساله ی ترمی واحدی و سپس سالی واحدی، هنرستان های موسیقی نیز ملزم به تغییر ساعات واحدهای درسی موسیقی با نظام جدید آموزشی شدند و نهایت دوره ۷ ساله به دوره ی ۶ ساله در دو مقطع راهنمایی و متوسطه و یکسال دوره پیش دانشگاهی تبدیل شد.
 
در حال حاضر هنرستان موسیقی با بیش از یک قرن سابقه و بهرگیری از اساتید مجرب و خبره، یکی از قدیمی ترین مراکز آموزش در کشور می باشد که با کشف، آموزش و پرورش نخبگان موسیقی، جایگاه رفیع و برجسته ی خود را در زمینه ی آموزشی موسیقی نمایان ساخته است. هنرجویان از پایه هفتم پس از موفقیت در آزمون تحت نظر اساتید مجرب طی هفت سال در دو رشته نوازندگی ساز ایرانی، نوازندگی ساز جهانی آموزش دیده و فارغ التحصیل می شوند و می توانند پس از آن تحصیلات خود را از طریق آزمون ورودی دانشگاه سراسری و یا آزاد یا در مرکز علمی-کاربردی موسیقی به صورت آکادمیک ادامه دهند .
 
امکانات آموزشی:
 
-بیش از ۴۰۰۰ متر فضای آموزشی شامل ۵۲ کلاس و کلاسهای آکوستیک، سالن آمفی تئاتر، سالن تمرین ارکستر، سالن ورزش.
 
- کتابخانه و آرشیو تخصصی با بیش از ۶۰۰۰ جلد کتاب و آرشیو سی دی، نوار کاست و نت.
 
- استفاده از اساتید طراز اول و نخبه موسیقی کشور.
 
- گزارش منظم نحوه ی عملکرد هنرجویان به اولیای آنان.
 
- برگزاری کارگاههای آموزشی مختلف.
 
- امکان شرکت هنرجویان در جشنواره ی هنرجویان موسیقی هنرستان های هنرهای زیبای کشور.
 
- مشاوره فردی و گروهی به هنرجویان و اولیاء.
 
- امکان استفاده هنرجویان از انواع مختلف سازهای ایرانی و جهانی هنرستان.
 
- برگزاری کنسرتهای ماهانه و پایان ترم.
 
آشنایی با هنرستان موسیقی دختران
 
(هنرستان موسیقی دختران تهران) وابسته به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و تحت نظارت دفتر آموزش و توسعه فعالیت های هنری و آموزش و پرورش منطقه ۱۱ فعالیت می نماید.
 
 
 
معرفی گرایش های موسیقی در هنرستان
 
درحال حاضر این هنرستان در دو رشته نوازندگی ساز ایرانی، نوازندگی ساز جهانی به آموزش هنرجویان می پردازند.
 
معرفی دروس دوره متوسطه
 
در مقطع متوسطه علاوه بر دروس عمومی، دروس تخصصی از قبیل : ساز تخصصی، هارمونی، ساختار موسیقی جهانی، تاریخ موسیقی جهانی و ایرانی، ساز شناسی ایرانی و جهانی، فیزیک صوت، پیانو الزامی، ساز دوم، سرایش، ارکستر ایرانی و جهانی، آواز گروهی، جواب آواز تدریس می گردد.
 
سازهای کلاسیک ایران که در حال حاضر تدریس می شوند عبارتند از:
 
ساز تخصصی: ۱- سنتور ۲- قانون ۳- تار ۴- عود ۵- کمانچه ۶- نی ۷-سه تار
 
ساز دوم:  ۱- قیچک  و همه سازهای تخصصی ایرانی
 
ساز های کلاسیک غرب که در حال حاضر تدریس می شوند عبارتند از:
 
ساز تخصصی : ۱- پیانو ۲- ویلن ۳- ویولا ۴- ویلنسل ۵- کنترباس ۶- فلوت ۷- ابوا ۸- کلارینت ۹- ترومپت ۱۰- هورن ۱۱-فاگوت ۱۲- ترومبون
 
ساز دوم: ۱- آواز کلاسیک و همه سازهای بادی
 
انتخاب ساز برای هنرجویان بر اساس نیازهای موسیقی کشور صورت خواهد گرفت.
 
در پایان لازم به ذکر است تحصیل در هنرستان نیازمند تلاش و پشتکار بسیاری می باشد به همین علت دانش آموزان علاقمند باید از سلامت جسمی کافی و علاقمندی برخوردار باشند. در ضمن تهیه ساز به عهده هنرجویان می باشد. بنابراین بهتر است متقاضیان به این نکته نیز توجه نمایند. 
 
  

دسترسی

کلاس های آموزشی

کلاس های آموزشی آزاده

پیانو، آواز کلاسیک و پاپ و سلفژ

گیتار پاپ، کلاسیک، فلامنکو، بیس

ویولن

دیدگاه های شما

آموزشگاه موسیقی آزاده

سلام . حتی در شرایط کرونایی و محدودیتهای بوحود آمده آموزشگاه با مدیریت صحیح، آموزش مجازی را با کیفیت برگزار می کند

وقت بخیر خواستم از این جا از همه تیم اساتید و مدیریت تشکر کنم . من هیچ نقصی در سیستم آموزشگاه نمی بینم

اساتید مجرب و دلسوز و مدیریت فهیم موجب شده این آموزشگاه بزرگترین در شرق تهران باشد .

مجله هنری

آموزشگاه موسیقی آزاده

استعداد فوق‌العاده شجریان در خوشنویسی

کتاب هفتاد و دو مبنای تنبور

شخصیت افراد و موسیقی